کاملترین اطلاعات در خصوص دانشگاههای ترکیه

5 اکتبر 2021
0 دیدگاه

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشید دانشگاه‌های ترکیه است. زیرا شما به هنگام انتخاب دانشگاهی برای تحصیل باید به خوبی در مورد دانشگاه ها اطلاعات داشته باشید تا بهترین آن را با شرایطی که دارید را انتخاب کنید. شما پس از خواندن این مقاله به سوالاتی زیر به طور کامل پاسخ خواهید داد:

 1. بهترین دانشگاه های ترکیه چیست؟
 2. برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه چه باید کرد؟
 3. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چقدر است؟
 4. و…

اگر در مورد اینکه آیا دانشگاه های ترکیه برای تحصیل مناسب هستند و یا خیر به یک پاسخ قطعی نرسیدید و به دنبال جواب می‌گردید تا به انتهای این مقاله با ما همراه باشید زیرا پس از خواندن این مقاله در مورد دانشگاه های ترکیه به یک دید بسیار خوبی خواهید رسید. همچنین اگر در مورد تحصیل در ترکیه به قطعیت رسیدید اما نمی‌دانید این کار را باید چگونه انجام دهید با تیم ترکیه پرتال تماس بگیرید.؛ ما می توانیم به بهترین شکل ممکن به شما برای تحصیل در  دانشگاه های ترکیه کمک کنیم.

 

نحوه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

چطور میشه به دانشگاههای ترکیه وارد شد و تحصیل کرد . ویژگی ها و امتیازات تحصیل در دانشگاههای ترکیه چیست ؟ برای دریافت پاسخ ،  گفتگوی اینستاگرامی جناب حسنی موسس ترکیه پرتال با خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو ، رو ببینید . متن این گفتگو در ذیل آمده . خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو(Nilüfar Pembeci oğlu) هم اکنون بعنوان استاد دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه استانبول مشغول بکار هستن . ایشان تحقیقات زیادی درباره پناهندگان و مهاجران داشته و هم اکنون بعنوان مشاور در این زمینه فعالیت میکنه .

نگاه دولت ترکیه به بحث آموزش

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو استاد دانشگاه در ترکیه معتقده چون ترکیه از نظر جغرافیایی بین اروپا و آسیا واقع شده از نظر آموزش از هر دو فرهنگ بهره برده یعنی هم فرهنگ غرب و هم فرهنگ شرق بر نظام آموزشی ترکیه موثر بودن و هستن .

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو افزود در ترکیه آموزش از دو سالگی شروع میشه و در دوردست ترین روستاهای این کشور هم مراکز آموزشی فعالیت دارن. آموزش برای دولت یک رکن اصلی اداره کشور مخسوب میشه و نظام آموزشی ترکیه حتی خارجی های مقیم این کشور رو هم پوشش میده . او افزود تحصیل در ترکیه از هشت سالگی اجبار است .

جایگاه دانشگاه ها در ترکیه

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو با بیان اینکه در دهه ۱۹۷۰ افراد انگشت شماری بودن در ترکیه که وارد دانشگاه میشدن و تحصیلات عالیه رو طی میکردن اما بعد از مدون شدن قوانین جدید و توجه دولت به دانشگاهها و تاسیس دانشگاههای بیشتر توجه و رغبت مردم و جوانان به دانشگاهها افزایش یافت و هم اکنون  اغلب جوانان ترک یا از دانشگاهی فارغ التحصیل شدن و یاد مشغول به تحصیل در دانشگاهی هستن .

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو تاکید کرد اکنون در کنار دانشگاههای دولتی خوب و مطرح ترکیه در سطح بین الملل ، دانشگاههای خصوصی خوبی هم فعالیت دارن  و با امکانات آموزشی پیشرفته به تربیت دانشجو مشغولن .

چگونگی جذب دانشجوی خارجی در ترکیه

این استاد دانشگاه در ترکیه معتقده دانشگاههای ترکیه از استانداردهای خوبی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری برخوردار هست . این شامل هر دو نوع دانشگاههای خصوص و دولتی میشه.  بخشی از این استانداردها به آزمون ها مربوط میشه . یکی از این آزمون ها ، آزمون جذب دانشجویان خارجی ست به نام یوس (YÜS) و دیگری آزمون اس ای تی (SAT) هست که پایه و استاندارد مشخص و تعیین شده ای دارن . علاقمندان خارجی میتونن با شرکت در این آزمون ، میتونن وارد دانشگاههای ترکیه بشن .

البته بعضی دانشگاههای دولتی یا خصوصی ترکیه در شرایطی خاصی به تعداد محدود ،با نمره معدل بالای دیپلم ، دانشجوی خارجی  پذیرش میکنن .

توافقنامه های بین المللی دانشگاهی

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو ، با اشاره به توافقنامه های دانشگاهی ترکیه با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها از جمله ایران گفت مثلا برخی دانشگاههای ایران و ترکیه توافقنامه ای دارن که بر اساس اون دانشجوهای خودشون رو به دانشگاه مقابل منتقل می کنن  .

یا توافقنامه ای با نام اراسموس که بین ترکیه و اتحادیه اروپایی امضا شده . بورسهای تحصیلی این طرح از معتبرترین بورسهای تحصیلی در جهان محسوب میشه و به دلیل توجه خاص کشورهای اروپایی  ، فارغ التحصیلان این طرح از فرصت‌های شغلی خوبی در اروپا و حتی کشورهای آمریکا و کانادا برخوردارن .

طرح بین دانشگاهی مولانا ترکیه

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو ، سپس به طرح مولانا برنامه تبادل دانشجو بین دانشگاه های ترکیه و دیگر کشورها اشاره کرد و گفت تفاوت این طرح با دیگر برنامه های جابجایی دانشجویی در این است که هیچ محدودیت جغرافیایی در آن وجود نداره این طرح در ۲۳ آگوست ۲۰۱۱ بصورت قانونی منتشر شد . تمام دانشجویانی که در دانشگاه های عضو طرح مولانا هستن می تونن از این طرح استفاده کنن .

شرایط استفاده از طرح مولانا دانشگاههای ترکیه

دانشجو در یکی از مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باید شرایط زیر رو داشته باشن .

 • دارا بودن حداقل GPA 2.5 برای مقاطع کاردانی و کارشناسی
 • دارا بودن حداقل GPA 3.5 برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • 50% نمره زبان + 50% GPA

دانشجویان سال اول تحصیلی و دانشجویان در حال تحصیل در پیش دوره های آموزشی (دوره زبان و یا دوره های قبل از ورود به دوره اصلی) نمی تونن از این طرح استفاده کنن .

مدت زمان استفاده از طرح مولانا

دانشجویان واجد شرایط می تونن حداقل یک ترم و حداکثر دو ترم تحصیلی از این طرح استفاده کنن. کل مدت استفاده از این طرح نباید بیش از یک سال تحصیلی زمان ببره .

هزینه های تحصیلی در طرح مولانا

هزینه های تحصیل دانشجویانی که شامل استفاده از طرح مولانا میشن در دانشگاه میزبان رایگان هست و فقط باید هزینه های تحصیل دانشگاه مبدا خودشون رو  در زمان تحصیل در دانشگاه میزبان پرداخت کنن .

نکته مهم دیگه اینکه تمام دوره های گذرانده شده در دانشگاه میزبان بعد از بازگشت به دانشگاه اصلی مورد تایید و قبول دانشگاه و کشور ترکیه خواهد بود

استقبال دانشجویان خارجی از دانشگاههای ترکیه

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو ، شمار پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاههای ترکیه رو طی سال ۲۰۱۹ میلادی  ۳۳۸ هزار دانشجوی خارجی ذکر کرد و گفت که این اتفاق هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فرهنگی برای ترکیه اهمیت داره .  او افزود خیلی از این دانشجو وارد بازار ترکیه میشن و دانش خودش رو در اختیار مردم ترکیه قرار میدن .

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو ، افزود دولت ترکیه این کشور رو هفت منطقه جغرافیایی تقسیم کرده که هر منطقه ویژگی های خودشون رو داره . قبلا ترجیح دانشجویان خارجی بیشتر سه شهر استانبول ، ازمیر و آنکارا بود اما الان شهرهایی مثل ارزروم و سامسون هم مورد توجه دانشجوهای خارجی قرار گرفته چون هم دانشکاههایی با رتبه خوب و امکانات مناسب در این شهرهاست و هم هزینه های زندگی کمتر هست . مردم این شهرها هم از دانشجویان خارجی استقبال کردن چون باعث رونق بازار این شهرها شدن .

شرایط خوابگاههای دانشگاههای ترکیه

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو ، استاد دانشگاه در ترکیه در این باره گفت سالهای گذشته دانشجوها از جمله دانشجوهای خارجی خیلی منتظر می ماندن برای گرفتن خوابگاه اما در دوسال گذشته امکانات و تجهیزات خوابگاهها بیشتر شده و دانشجوها کمتر منتظر می مانن . دانشگاه استانبول از جمله این دانشگاههاست که با خوابگاههای استاندارد شرایط آرامش بخشی رو برای دانشجویان خود فراهم می کنن. خوابگاهها غذا و اینترنت رو هم در اختیار دانشجوها قرار میدن . او افزود بطور کلی هزینه خوابگاههای دانشگاههای خصوصی حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ لیر در ماه هست . اما گاهی دانشجوها چند نفری خونه اجاره می کنن که بیشتر براشون می صرفه .

توصیه به متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه

خانم دکتر نیلوفر پمبه جی اُئلو ، در پایان به متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه توصیه کردحتما پیش از ثبت نام در دانشگاهها به اون شهری که دانشگاه در اون واقع هست سفر کنن و از نزدیک شهر و دانشگاه رو ببین  تا شرایط طبیعت ، فرهنگی ، امکانات شهری و البته از نظر موقعیت دانشگاه و امکانات اون همه چیز رو از نزدیک حس کنن و تصمیم درست بگیرن .

سخن پایانی این استاد دانشگاه در ترکیه این بود که ترکیه به دانشجوهای خارجی اهمیت میده چون میدونه که یک خانواده ذهنشون درگیر اون دانشجو و موفقیت اوست ‌ .

ده دانشگاه برتر ترکیه برای تحصیل

۱-دانشگاه اژه

یکی از دانشگاه ممتاز ترکیه دانشگاه  اژه است.(Ege University)  این دانشگاه معروف ترکیه در سال 1955 در بورنوا منطقه ای از شهر ازمیر ترکیه با دانشکده های پزشکی و کشاورزی تأسیس شد و در سال 1956 شروع به کار کرد. این دانشگاه چهارمین دانشگاه قدیمی و از بهترین مرکز تحقیقاتی ترکیه است. زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی و انگلیسی است. مقاطع تحصیلی دانشگاهی اژه از دوره های کاردانی تا دکترای PHD  است. در کل می توانیم به رشته های تحصیلی که در  فهرست آموزشی این دانشگاه هستند چون پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی در ترکیه، داروسازی، علوم پایه، ارتباطات، مهندسی ساختمان و کشاورزی اشاره کنیم.

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه اژه ترکیه (Ege University)

همانطور که در سطور بالا به آن اشاره کردیم دانشگاه اژه از دانشگاه های معروف ترکیه است و شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارا است. برای مثال دانشکده پزشکی این دانشگاه، برای دوره های تحصیلی از طریق آزمون یوس (YOS) دانشجوی خارجی می پذیرد و برای دوره های تکمیلی هم از طریق آزمون، نمره و ظرفیت دانشجو می گیرد. البته الزاماتی هم در پذیرش دانشجو در این دانشگاه وجود دارد که به هنگام ثبت نام به داوطلب اعلام می شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه اژه

از جمله مدارکی که شما برای تقاضا و پذیرش در دانشگاه اژه به آن نیاز دارید به این شکل میباشد. کسب حداقل نمره درآزمون YOS، اگر برای  تحصیلات تکمیلی اقدام کرده اید به مدرک آیلتس یا تافل و یا مدرک های مشابه دیگر نیاز دارید، باید سوابق کامل تحصیلی به زبان ترکی برای دانشگاه ارسال کنید. کپی پاسپورت، دریافت ویزای تحصیلی بعد از پذیرش گرفتن از دانشگاه است.

 

۲-دانشگاه آناتولی

دانشگاه آناتولی یا همان دانشگاه آنادولی ترکیه یکی از اولین و معروفترین دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه آناتولی برای متقاضیان تحصیل در ترکیه جز دانشگاهی ممتاز به شمار می رود. این شهر در 229 كیلومتری آنكارا و 329 كیلومتری استانبول قرار دارد. به علاوه این شهر توسط خطوط راه آهن به تمامی نقاط اصلی ترکیه نیز متصل است. یونوس امره(yunus emre)، ساختمان اصلی دانشگاه است که در مرکز شهر اسکی شهیر واقع شده است.

دانشکده های آناتولی عبارتند از:

ردیفنام دانشکده
۱دانشکده داروسازی
۲دانشکده علوم علوم انسانی
۳دانشکده تربیت معلم
۴دانشکده هنرهای زیبا
۵دانشکده علوم پایه
۶دانشکده حقوق
۷دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی
۸دانشکده علوم ارتباطات
۹دانشکده مدیریت بازرگانی
۱۰دانشکده فنی و مهندسی و معماری

۳- دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا از  اولین موسسه آموزش عالی و دولتی ترکیه است. این دانشگاه نیز جز دانشگاه های ممتاز ترکیه محسوب می شود.  در سال ۱۹۲۵ معادل سال ۱۳۰۴ توسط مصطفی کمال آتاتورک ساخته شد و با تاسیس دانشکده حقوق فعالیت خودش را شروع کرده است. واحد های دانشگاه آنکارا در یک منطقه متمرکز نشده اند، بلکه دانشگاه آنکارا دارای ساختمان های زیادی در منطقه های مختلف مانند تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی، دیش کاپی بی پازاری و همچنین درشهر های کاستانامو و چانکری دارد که این دانشگاه واحد هایش را در این ساختمان ها پخش کرده است.

 

۴- دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University) یک دانشگاه کاملا دولتی است و از دانشگاه های ممتاز مورد تایید وزارت علوم است. که در سال 1957 میلادی معادل 1336 شمسی در شهر ارزروم ترکیه تأسیس شد و از زیباترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ترکیه است. ارزروم از شهرهای آسیایی ترکیه است که در نزدیکی مرزهای ایران واقع شده و یک منطقۀ کوهستانی است که جمعیتی بالغ بر 367،000 نفر داشته و به خاطر ورزش‌های زمستانی و اسکی مشهور است. همواره به عنوان یکی از مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی شرق ترکیه به حساب می‌آمده است.

لیست دانشکده های آتاتورک

دانشگاه آتاتورک از دانشگاه های ممتاز ترکیه که شامل ۲۲ دانشکده، ۱۸ کالج، ۸ موسسه‌ی آموزشی و ۳۰ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی است. پردیس اصلی دانشگاه در شهر ازمیر قرار دارد. باید بدانید که شهر ازمیر بزرگ‌ترین شهر آناتولی شرقی به شمار می‌آید. امروزه این دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی شهر ازمیر محسوب می‌شود.

دانشکده‌های آتاتورک عبارتند از:

ردیفنام دانشکده
۱كشاورزی
۲علوم زمین
۳ادبیات
۴اقتصاد و مدیریت بازرگانی
۵پزشکی و دندانپزشکی
۶مهندسی
۷گردشگری
۸شیلات
۹معارف
۱۰هنرهای زیبا
۱۱ارتباطات
۱۲داروسازی
۱۳دامپزشکی
۱۴حقوق
۱۵زمین شناسی
۱۶علوم ورزشی

 

مدارک مورد نیاز دانشکده های آتاتورک

قبولی در امتحانات یوس (YOS) دانشگاه یا داشتن کارنامه آزمون اس ای تی (SAT) برای دوره‌های کارشناسی، رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی لازم است و برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا (به تناسب رشته) قبولی در آزمون‌های TOEFL، GMAT و GRE ضروری است. حداقل نمره برای امکان درخواست تحصیل در این دانشگاه، در آزمون یوس 65 و در آزمون اس ای تی 1200 می باشد. آزمون یوس دانشگاه آتاتورک هرساله از نیمۀ دوم فروردین تا پایان اردیبهشت در ایران و در شهرهای تهران و تبریز برگزار می شود و این فرصت خوبی برای دانش آموزان فارغ التحصیل ایرانی است که از آن استفاده کنند.

 1. مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آنها به زبان ترکی
 2. داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و یا زبان ترکی
 3. فرم تقاضای ثبت نام تکمیل شده
 4. پرداخت وجه برای ثبت درخواست پذیرش
 5. عکس تمام رخ
 6. پاسپورت به همراه کپی از تمام صفحات
 7. بیمه دانشجویی

۵- دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی یکی دیگر از دانشگاه های ممتاز ترکیه مورد تایید وزارت علوم می باشد. دانشگاهی دولتی و تحقیقاتی و پژوهش محور است. این دانشگاه در سال 1863 میلادی در استانبول تأسیس گشت. دانشگاه بغازیچی Boğaziçi University در بخش اروپایی شهر استانبول در کشور ترکیه واقع شده است. شهر استانبول شلوغ ترین و پر رونق ترین شهر ترکیه است. این شهر به دلیل وجود دانشگاه های معتبر و بسیار زیاد، از جمله شهر های دانشجویی ترکیه نیز به شمار می رود. به همین علت دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در ترکیه می توانند همزمان با تحصیل کار در شهر استانبول را نیز تجربه نمایند.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه بغازچی

 1. ترجمه انگلیسی مدارک تحصیلی مقاطع پیشین
 2. ارائه مدرک زبان تافل اینترنتی با حداقل نمره ۷۹ و مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمره ۶.۵
 3. ویزای دانشجویی
 4. نمره قبولی در آزمون ورودی
 5. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه یکی از مدارک GRE، ALES، GMAT
 6. توصیه نامه
 7. رزومه متقاضی

 

 ۶- دانشگاه چوكوروا

دانشگاه چوكوروا از دانشگاه های ممتاز ترکیه که مورد تایید وزارت علوم است. این دانشگاه  (به تركی Çukurova Üniversitesi) در سال 1973 با ادغام دانشكده كشاورزی دانشگاه آنكارا و دانشكده پزشكی دانشگاه آتاتورك بنیان نهاده شد. این دانشگاه دارای 10 دانشكده، یك كنسرواتوار، 3 كالج، 9 كالج فنی و حرفه ای، 3 انستیتو و 29 مركز پژوهشی است.

ساختمان اصلی دانشگاه در ۱۰ كیلومتری شهر آدانا در كنار دریاچه سیهان قرار دارد. این دانشگاه از ۱۹۰۹ نفر كادر آموزشی بهره می­ برد و دارای ۳۲۷۰۰ دانشجوی مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دكترا است. زبان آموزشی دانشگاه، تركی است اما زبان دانشكده­ های برق،‌ مكانیك و كشاورزی انگلیسی است.

دانشكده های چوکوروا عبارت است از:

ردیفنام دانشکده
۱دانشكده كشاورزی
۲دانشكده مهندسی
۳دانشكده ارتباطات
۴دانشكده دندانپزشكی
۵دانشكده معارف
۶دانشكده اقتصاد و علوم اجرایی
۷دانشكده علوم آموزشی
۸دانشكده مهندسی و كشاورزی
۹دانشكده هنرهای زیبا
۱۰دانشكده شیلات
۱۱دانشكده حقوق
۱۲دانشكده پزشكی
۱۳دانشكده ادبیات و علوم

 

۷- دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی یک دانشگاه ممتاز ترکیه است که مورد تایید وزارت علوم نیز می باشد. که یک دانشگاه دولتی است در شهر آنکارا ترکیه قرار دارد و در سال ۱۹۸۲تأسیس شد، این دانشگاه دارای ۲۵دانشکده، ۲۱مدرسه عالی، ۵ انستیتو و ۱۸مرکز تحقیقات دارد. تعداد دانشجویان دانشگاه غازی آنکارا ۴۷هزار و ۵۱۵نفر است. اسامی دانشکده های دانشگاه قاضی دانشکده های پزشکی، داروسازی، مهندسی، علوم، فنی و حرفه ای، تکنولوژی، گردشگری، تربیت دبیر، حقوق هنرهای زیبا، ارتباطات، معماری هنر، و طراحی هنر، آموزش صنعتی علوم، و هنر، اقتصاد و علوم اداری علوم بهداشتی آموزش تجارت و گردشگری می باشد.  رشته های تحصیلی که دراین دانشگاه در مرکز شهر آنکارا، پایتخت ترکیه، واقع شده است. دانشگاه قاضی از دانشگاه های معروف مورد تایید وزارت علوم است.

دانشگاه قاضی عبارت است از:

ردیفنام دانشکده
۱دانشکده پزشکی
۲دانشکده دندانپزشکی
۳دانشکده داروسازی
۴دانشکده مهندسی
۵دانشکده علوم آموزشی
۶دانشکده ارتباطات
۷دانشکده اقتصاد و علوم اداری
۸دانشکده معماری
۹دانشکده حقوق
۱۰دانشکده هنرهای زیبا
۱۱دانشکده ادبیات

 

۸- دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه دانشگاه دولتی و بزرگی در آنكارا است که جز دانشگاه های ممتاز و مورد تایید وزارت علوم می باشد. و برترین دانشگاه پزشكی تركیه به شمار می رود. این دانشگاه دارای دو مجموعه اصلی است. اولین مجموعه در آنكارا بوده و مركز پزشكی در آن قرار دارد و دومی در Beytepe قرار دارد كه با مركز شهر 13 كیلومتر فاصله دارد. این مجموعه دارای 6،000،000 متر مربع فضای سبز است و دانشكده ای اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم در آن قرار دارند. علاوه بر این دو مجموعه مدرسه علوم اجتماعی Keçiörenو كنسرواتوار دولتی آنكارا نیز از سال 1982 تحت نظر این دانشگاه بوده و در مجموعه دانشگاهی Besevler قرار دارد. این دانشگاه از دانشگاه های ممتاز مورد تایید وزارت علوم است

دانشكده های دانشگاه حاجت تپه عبارت است از:

ردیفدانشکده
۱دانشکده ارتباطات
۲دانشکده دندانپزشکی
۳دانشکده اقتصاد
۴دانشکده علوم آموزشی
۵دانشکده مهندسی
۶دانشکده هنرهای زیبا
۷دانشکده علوم بهداشتی
۸دانشکده حقوق
۹دانشکده پزشکی
۱۰دانشکده ادبیات
۱۱دانشکده داروسازی

 

 

۹- دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از  به تركی استانبولی (İstanbul Üniversitesi) یكی از دانشگاه های ممتاز تركیه به شمار می رود كه در شهر استانبول قرار دارد و ساختمان اصلی آن در نزدیكی میدان بیاضیت است. این دانشگاه از 12مجتمع مجزا تشكیل شده است و دارای 20 دانشكده، 3 مدرسه و 6 مدرسه آموزش فنی و حرفه ای است. ساختمان اصلی دانشگاه و سردر آن زمانی وزارت جنگ امپراتوری عثمانی بود. در سال 2010 این دانشگاه رتبه 401 را از بین 500 دانشگاه برتر دنیا از طرف مؤسسه رتبه بندی دانشگاه های جهان كسب نمود. دانشگاه استانبول افتخار كسب یك جایزه نوبل ادبیات را در سابقه خود دارد. دانشگاه استانبول دارای یك كتابخانه بزرگ است كه حدود 2 میلیون كتاب را در خود جای داده است. دانشگاه استانبول از دانشگاه های معروف مورد تایید وزارت علوم است.

دانشكده ها دانشگاه استانبول عبارت است از:

ردیفنام دانشکده
۱دانشکده پزشکی
۲مدیریت مالی
۳ارتباطات
۴دندان پزشکی
۵الهیات
۶اقتصاد
۷مهندسی
۸شیلات
۹جنگلداری
۱۰بهداشت
۱۱حقوق
۱۲ادبیات
۱۳آموزش از راه دور
۱۴داروسازی
۱۵علوم سیاسی
۱۶علوم دامپزشکی
۱۷پرستاری

 

۱۰- دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا  یکی از دانشگاه های ممتاز مورد تایید وزارت علوم است. (به تركی استانبولی Marmara Üniversitesi) دانشگاهی دولتی در تركیه است كه در شهر استانبول قرار دارد. دانشگاه مارمارا دومین دانشگاه بزرگ تركیه است. هدف دانشگاه ارتقای ارزش ها و كیفیت آموزش با استانداردهای بین المللی است. دانشگاه مارمارا دارای 13 دانشكده، 9 مدرسه فنی و حرفه ای (كه مدرك كاردانی و دربعضی رشته ها كارشناسی تحویل می دهند) 11 انستیتو فوق لیسانس و 32 مركز تحقیقاتی است.

دانشگاه در حال حاضر دارای ۱۳۶ رشته كاردانی و كارشناسی است. دانشگاه مرمره علاوه بر این ها ۲۰ دوره تخصصی مختلف در زمیه زبانهای خارجی، آموزش كامپیوتر وتربیت معلم را همراه با گواهینامه های مربوطه ارائه می كند. دانشگاه مارمارا تنها دانشگاهی است كه آموزش های در چهار زبان تركی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی در تمام مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و تحصیلات تكمیلی ارائه می كند.

دانشگاه مارمارا سابقه طولانی در پذیرش دانشجویان بین المللی دارد و به سرعت به دانشگاهی مدرن وبین المللی تبدیل شده است كه میزبان بسیاری از همایش های علمی، فعالیت های فرهنگی و نمایشگاه های هنری است. دانشگاه مارمارا از معدود دانشگاه های تركیه است كه عضو سازمان دانشگاه های اروپا EUA است. دانشگاه مارمارا با پذیرش دانشجو از 73 كشور مختلف دنیا همواره در حال گسترش روابط بین المللی خود بوده است. بسیاری از واحد های دانشگاهی دانشگاه مارمارا فعالیت زیادی در زمینه انتقال دانشجو تحت بورس های اراسموس و سقراط كمیسیون اروپا دارند.

دانشكده های دانشگاه مارمارا عبارتند از:

ردیفنام دانشکده
۱دانشکده آموزش آتاتورک
۲هنر و علوم
۳ارتباطات
۴دندانپزشکی
۵مهندسی
۶هنرهای زیبا
۷علوم بهداشت
۸حقوق
۹داروسازی
۱۰آموزش های تخصصی
۱۱تکنولوژی
۱۲الهیات
۱۳پزشکی

بهترین دانشگاه‌ها ترکیه در هر حوزه‌ای

در بخش بالا به طور کلی ده دانشگاه برتر به صورت کلی معرفی کردیم؛ حالا در این بخش تصمیم داریم بهترین دانشگاه‌ های ترکیه در هر بخشی را به شما معرفی کنیم.

بهترین دانشگاه‌ های مهندسی ترکیه

اگر قصد دارید در ترکیه مهندسی بخوانید یکی از دانشگاه‌های پایین که دانشکده‌ی مهندسی نیز دارند را ما برای تحصیل به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. دانشگاه بغازچی: استانبول
 2. دانشگاه فنی خاورمیانه: آنکارا
 3. دانشگاه بیلکنت: آنکارا
 4. دانشگاه فنی استانبول: استانبول
 5. دانشگاه کوچ: استانبول
 6. دانشگاه فرات: الازیغ
 7. دانشگاه گالاتاسرای: استانبول
 8. دانشگاه اوزیین: استانبول
 9. دانشگاه سابانجی: استانبول
 10. دانشگاه استانبول: استانبول

بهترین دانشگاه‌ های ترکیه برای تحصیل در رشته‌های علوم انسانی

اگر علاقه به رشته‌هایی همچون: ارتباطات، سیاست، فلسفه، اقتصاد و یا به عبارتی امور مربوط به روابط انسان علاقه دارید تحصیل در رشته های علوم انسانی برای شما گزینه ی مناسبی است. در ادامه بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در این رشته ها را به شما معرفی می کنیم

 • دانشگاه اژه: ازمیر
 • دانشگاه بزمی عالم: استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه: آنکارا
 • دانشگاه آتاتورک: ازروم
 • دانشگاه مارمارا: استانبول
 • دانشگاه دوکوز ایلول: ازمیر
 • دانشگاه ارجیس: کایسری
 • دانشگاه استانبول: استانبول

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته‌های هنر

اگر علاقه به هنر دارید و می‌خواهید تحصیلات آکادمی در این رشته ها در دانشگاه های ترکیه داشته باشید بهترین دانشگاه های این کشور عبارتند از:

 • دانشگاه هنر و طراحی: ازمیر
 • دانشگاه فنی استانبول: استانبول
 • دانشگاه مارمارا: استانبول
 • دانشکده هنر و علوم اجتماعی دانشگاه سابانجی: استانبول
 • دانشگاه اژه: ازمیر
 • دانشگاه کوچ: استانبول

نحوه پذیرش گرفتن در دانشگاه های ترکیه

تا به اینجای مقاله ما شما را با بهترین دانشگاه های ترکیه آشنا کردیم؛ حال نکته‌ی بعدی که باید به شما توضیح دهیم نحوه پذیرش گرفتن در دانشگاه های ترکیه است. شما پس از اینکه دانشگاه مورد نظر خود را برای تحصیل در ترکیه انتخاب کردید نامه‌ی درخواست به تحصیل در این دانشگاه به همراه مدارک زیر به دانشگاه انتخابی ارسال می‌کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های ترکیه

 1. پاسپورت
 2. گواهی تمکن مالی
 3. فیش پرداختی هزینه‌های ثبت نام در دانشگاه
 4. معدل و مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان ترکی
 5. گواهی مدرک تسلط به زبان ترکی و یا انگلیسی
 6. پرکردن فرم درخواست به تحصیل در دانشگاه مورد نظر

شهریه دانشگاه های ترکیه

بستگی به نوع دانشگاهی که شما در آن تحصیل می‌کنید شهریه ای که باید به دانشگاه پرداخت کنید نیز بسیار متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما در یک دانشگاه دولتی به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنید هزینه‌ای که برای تحصیل باید بپردازید بسیار کمتر از یک دانشگاه بین المللی با زبان انگلیسی است. به عنوان مثال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های دولتی به زبان ترکی استانبولی هزینه‌ای ترمی ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار دارد. این در حالی است که اگر شما در یک دانشگاه بین المللی به ترکی تحصیل کنید هزینه ی تحصیل شما تا ۲۰۰۰ لیر افزایش پیدا خواهد کرد.

ارسال دیدگاه