سرمایه گذاری در ترکیه

5 اکتبر 2021
0 دیدگاه

یکی از راه‌هایی که شما از طریق آن می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید؛ سرمایه گذاری در ترکیه هست. البته سرمایه گذاری در این کشور انواع و روش‌های مختلفی دارد که شما باید از تمام این روش‌ها اطلاعات داشته باشید تا بتوانید بهترین روش را برای سرمایه گذاری در ترکیه انتخاب کنید. در این مقاله ما به سوالاتی همچون:

 1. شرایط سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟
 2. مزایای سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟
 3. حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری کردن در این کشور چقدر است؟
 4. سرمایه گذاری در ترکیه به چند شکل امکان پذیر است؟
 5. و…

اگر در ذهن شما نیز سوالاتی شبیه به سوالات بالا هست و به دنبال جواب آنها هستید در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید در این مقاله هر آنچه که نیاز است در مورد سرمایه گذاری در ترکیه بدانید را برای شما شرح داده ایم، قطعا پس از خواندن این مقاله در مورد اینکه چه نوع سرمایه گذاری در ترکیه انجام دهید به یک نتیجه رسیده‌اید. همچنین پس از اینکه در مورد نوع سرمایه گذاری خود مطمئن شدید شما برای ادامه راه به یک تیم حرفه‌ای نیاز دارید؛ قطعا تیم ترکیه پرتال در این راه می‌تواند یک راهنمای مناسب برای شما باشد.

 

شرایط عمومی سرمایه گذاری در ترکیه

این روزها ترکیه به دنیال افزایش سرمایه گذاری‌های خارجی است و سعی کرده است شرایط سرمایه گذاری را برای خارجی ها آسان کند. این موضوع را می‌توان در بخش ثبت شرکت در ترکیه نیز دید.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که تا قبل از سال ۲۰۱۹  برای دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری شما باید به مبلغ یک تا سه میلیون دلار سرمایه گذاری انجام می‌دادید. اما در جهت آسان کردن شرایط برای خارجی‌ها ترکیه میزان مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه را به ۲۵۰ هزار دلار تا ۵۰۰ هزار دلار کاهش داد.

لازم به ذکر است شما با سرمایه گذاری در ترکیه می‌توانید اقامت این کشور را برای خانواده‌ی خود نیز بگیرید و این گونه زندگی خود را در ترکیه آغاز کنید.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

۱- سرعت رشد اقتصادی  

تولید ناخالص داخلی، که در سال ۲۰۰۲ ، ۲۳۱ میلیارد دلار بود، در سال ۲۰۱۷ بیش از سه برابر افزایش داشته و به ۸۵۱ میلیارد دلار رسید.

۲- رشد اقتصادی پایدار

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در بین سالهای ۲۰۰۲-۲۰۱۷ به  ۵.۸ درصد افزایش یافته است .

3- اقتصاد امیدوار کننده  (چشم انداز اقتصادی OECD No.91)

انتظار می رود که سریعترین رشد اقتصادی  با نرخ رشد متوسط سالانه 5.0٪ در میان کشورهای عضو (سازمان همکاری و توسعه ی اقتصادی) OECD در سال 2018-2019 باشد.

۴- تبدیل شدن به یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

ترکیه در سال ۲۰۱۷ ، سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان شناخته شد ، و در اتحادیه ی اروپا پنجمین از منظر قدرت خرید

۵- افزایش سرمایه گذاری خارجی

اقتصاد مستقلی که در پانزده سال اخیر ۱۹۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده است. بخش خصوصی پویا با حجم صادرات بالغ بر ۱۵۷ میلیارد دلار که بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ ،۳۳۵ درصد افزایش یافته است.

۶- نیروی کار ماهر و رقابتی

 • دارای بیش از ۳۱.۶میلیون جمعیت جوان ،پرانرژی ، تحصیل کرده و با فرهنگ.
 • بهره وری رو به رشد کارکنان
 • بیش از ۱۸۳ دانشگاه و سالیانه بیش از ۸۰۰.۰۰۰ فارغ التحصیل
 • بیش از ۹۸۵.۰۰۰ فارغ التحصیل دبیرستان که نیمی از آنها از دبیرستان های حرفه ای و دبیرستان های فنی هستند.

۷- صاحب یک فضای  باز سرمایه گذاری برای توسعه و نوآوری

 • بزرگترین اصلاح طلب در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه ی اقتصادی
 • از نظر محدودیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی از سال ۱۹۹۷
 • یک محیط تجاری دوستانه برای ثبت شرکت  با میانگین ۶.۵ روز .
 • شرایط سرمایه گذاری بسیار رقابتی
 • صنعت و خدمات  بسیار قوی
 • رفتار برابر با تمام سرمایه گذاران
 • در سال ۲۰۱۷ وجود حدود ۵۸.۴۰۰ شرکت با سرمایه گذاری خارجی
 • تبعیت از قوانین  بین المللی
 • تضمین انتقال

۸- داشتن زیر ساخت‌های قوی

 •  زیر ساختهای تکنیکی و توسعه یافته در زمینه های حمل و نقل ، مخابرات و انرژی
 • حمل و نقل دریایی بسیار پیشرفته و کم هزینه
 • مزایای حمل و نقل با خطوط راه آهن به مرکز و شرق اروپا
 • امکانات حمل و نقل ساختار یافته و مکانیزم حمل و نقل مستقیم برای اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا

 

۹- داشتن موقعیت استراتژیکی مناسب

 • نقطه شروع موثر و مقرون به صرفه برای بازارهای مهم و بزرگ، که به عنوان یک پل طبیعی بین شرق-غرب و شمال-جنوب عمل می کند.
 • دسترسی آسان به ۱.۷ میلیارد مشتری در اروپا، آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا.
 • دسترسی به تعداد زیادی از بازارهای اتحادیه اروپا با کل تولید ناخالص داخلی ۲۵ تریلیون دلار.

۱۰- برخورداری از شاهراه و ترمینال انرژی برای اروپا

یک ترمینال انرژی مهم و دروازه اتصال شرق و غرب. بیش از ۷۰ درصد از کشورهایی که ذخایر انرژی در آنها یافت میشود در اطراف ترکیه قرار گرفته اند، از طرفی بزرگترین مصرف کننده های انرژی یعنی کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا نیز در غرب ترکیه واقع شده است در نتیجه ترکیه به عنوان ترمینالی برای انتقال انرژی از شرق به غرب محسوب میشود.

۱۱- مالیات‌های پایین و فرصت‌های تشویقی

 • مالیات سازمانها و شرکتها از ۳۳ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است.(برای سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به ۲۲ درصد تغییر یافته است.)
 • علاوه بر معافیت جزئی یا کامل مالیاتی و نیز حمایت مالی از سهم کارفرمایان برای بیمه ی کارکنان ،اختصاص زمین به شرکتهایی که در مناطق توسعه ی تکنولوژی ، صنعتی ، و مناطق آزاد مستقر هستند.
 • قوانین آر – گ
 • سرمایه گذاری های استراتژیک ، سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ و انگیزه برای سرمایه گذاری های منطقه ای

۱۲- عضویت در اتحادیه ی گمرکی اروپا از سال ۱۹۹۶

 • عضویت در اتحادیه گمرکی اروپا که  از سال ۱۹۹۶در حال اجرا است  و توافقنامه تجارت آزاد با ۲۱ کشور
 • قراردادهای تجارت آزاد جدید که در دست بررسی است.
 • مذاکرات برای  ادغام با اتحادیه اروپا

برخورداری از بازار بزرگ داخلی 

 • بین سالهای ۲۰۰۲تا ۲۰۱۷ افزایش مشترکین اینترنت از ۰.۱به ۶۹ میلیون.
 • بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ افزایش مشترکین تلفن همراه از ۲۳ میلیون به ۷۸ میلیون.
 • بین سالهای ۲۰۰۲تا ۲۰۱۷ افزایش استفاده از کردیت کارت از ۱۶ میلیون به ۶۲.۵ میلیون.
 • بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ افزایش مسافرتهای هوایی از ۳۳ میلیون مسافر به ۱۹۳ میلیون  
 • بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ افزایش توریست خارجی از ۱۳ میلیون به ۳۸ میلیون.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه برای خارجی‌ها

مزایایی که در بالا ذکر شده برای هر سرمایه گذاری که ترکیه را برای سرمایه گذاری کردن انتخاب می‌کند وجود دارد اما برای ایرانیان و سایر خارجی‌هایی که این کشور را برای سرمایه گذاری کردن انتخاب می‌کنند مزایای دیگری نیز دارد که به صورت موردی این مزایا را برای شما بر خواهیم شمرد:

۱- دریافت پاسپورت ترکیه برای خود و خانواده‌یتان

 

۲- پاسپورت ترکیه یکی از ۳۰ پاسپورت برتر دنیا است و شما با داشتن این پاسپورت می‌توانید تقریبا به ۱۴۸ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنید.

 

۳- دریافت پاسپورت ترکیه در کوتاه ترین زمان. شما بین ۳ تا ۶ ما از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

 

۴- امکان سفر به اروپا بدون نیاز به دریافت ویزای شینگن

 

۵- برخورداری از خدمات درمانی رایگان کشور ترکیه

 

۶- برخورداری از تحصیلات رایگان برای فرزندان شما

توافق نامه‌های بین ایران و ترکیه برای حمایت از سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه

از آنجایی که ترکیه یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاران ایرانی است؛ کشور ایران با ترکیه توافق نامه‌‌هایی امضا کرده است تا از این طریق بتوانند از سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه محافظت کنند. برخی از این توافق نامه‌ها عبارتند از:

 

۱- توافق نامه پیشگیری دو گانه مالیاتی: براساس این توافق نامه سرمایه گذارانی که در ترکیه سرمایه گذاری کردند فقط در ترکیه ملزم به پرداخت مالیات هستند و یا اگر یک سرمایه گذاری ترک ایران را برای سرمایه گذاری کردن انتخاب کرد او نیز ملزم به پرداخت مالیات در ایران است.

به عبارتی هر شرکتی که در یکی از این دو کشور تاسیس می‌شود تنها در ایران و یا ترکیه مالیات پرداخت خواهد کرد و نه هر دو کشور.

 

۲-توافق نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه گذاری: 

براساس این توافق نامه کشور ترکیه و ایران ملزم به فراهم کردن یک محیط مناسب برای سرمایه گذاری کردن است. از طرف دیگر این قرارداد تضمین می‌کند که سرمایه‌ی شما در ترکیه مصادره نخواهد شد.

انواع سرمایه گذاری در ترکیه

۱- سرمایه گذاری از طریق خرید سهام: سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام نیز ممکن است. شما باید به ارزش ۵۰۰ هزار دلار سهام در این کشور خریداری کنید و به مدت سه سال نیز آن را نگه داری کنید. همچنین سرمایه گذاری شما باید به تایید وزارت صنایع و فناوری ترکیه برسد.

۲-سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه: شما با خرید ۵۰۰ هزار دلار اوراق قرضه می‌توانید تابعیت ترکیه را به دست آورید، لازم به ذکر است که شما این اورق را به مدت سه سال نمی‌توانید بفروشید و سرمایه گذاری شما باید به تایید وزارت صنایع و فناوری ترکیه برسد.

۳- سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی: برای این نوع سرمایه گذاری در ترکیه و دریافت اقامت نیز میزان اولیه‌ی سرمایه شما باید ۵۰۰ هزار لیر باشد و باید سه سال این میزان پول در حساب شما باقی بماند. لازم به ذکر است که بانک های ترکیه سود بالایی به شما نمی‌دهند و شما نمی‌توانید با سپردن پول خود در بانک‌های ترکیه سود بالایی به دست آورید.

۴-  سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت: شما با ثبت شرکت در ترکیه ابتدا می‌توانید اقامت کوتاه مدت دو ساله دریافت کنید و اگر در طول مدت فعالیت خود بتوانید ۵۰ شهروند ترکیه‌ای را در شرکت خود استخدام کنید؛ شما می توانید تابعیت ترکیه را به دست آورید. البته این بیزینس پلن شما باید به تایید  وزارت کار و امور اجتماعی برسد و همچنین حداقل سرمایه‌ی شرکت شما باید ۱۰ هزار لیر باشد.

۵- سرمایه گذاری در شرکت‌های فعال در حوزه ساخت و ساز: اگر شما در شرکت هایی که ساخت و ساز انجام می‌دهند به ارزش ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری انجام دهید در این صورت شما می‌توانید تابعیت این کشور را به دست آورید.

۶- سرمایه گذاری در ترکیه از خرید ملک: هر نوع ملکی به هر ارزشی که شما در ترکیه خریداری کنید؛ یک نوع سرمایه گذاری به حساب می‌آید. اگر ارزش ملک خریداری شده‌ی شما کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد شما برای ۵ سال اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت خواهید کرد و پس از آن می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید. از طرف دیگر اگر میزان ملکی که شما خریداری کرده اید ۲۵۰ هزار دلار و یا بیشتر باشد به شما در مدت یک ماه پاسپورت ترکیه داده خواهد شد.

سوالات متداول در حوزه سرمایه گذاری در ترکیه

از تیم ترکیه پرتال سوالات مشابه زیادی در مورد سرمایه گذاری در ترکیه می‌شود که این سوالات را در بخش اخر این مقاله آورده ایم تا شما با خواندن آن جواب سوالاتی که در ذهنتان وجود دارد را بگیرید؛ البته ذکر این نکته ضروری است که اگر پاسخ سوالی که در ذهن شما هست را در میان این سوالات متداول پیدا نکردید؛ می توانید با تیم ما تماس بگیرید و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ سوال‌هایتان را بگیرید.

براساس بررسی های انجام شده بهترین راه برای سرمایه گذاری در ترکیه خرید ملک است.

خیر شما باید از یکی از روش های اقامت ترکیه استفاده کنید و سپس بر روی فرانچایزها سرمایه گذاری کنید.

بله اگر ملک خریداری شده‌ی شما ارزشش بالای ۲۵۰ هزار دلار باشد شما پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد و اگر پایین این مقدار باشد اقامت کوتاه مدت ترکیه را می‌توانید بگیرید.

بله شما برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود می‌توانید اقامت همراه ترکیه را دریافت کنید.

میزان سرمایه‌ی اولیه شرکت شما باید ۱۰ هزار لیر باشد و همچنین ۵۰ هزار کارمند تبعه‌ی ترک داشته باشید در این صورت امکان دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت برای شما ممکن خواهد شد.

اگر شما از طریق سرمایه گذاری در ترکیه بتوانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید؛ اعتبار پاسپورت شما ده ساله خواهد بود.

ارسال دیدگاه