هر آنچه که نیاز است در مورد خرید ملک در ترکیه به خصوص جدید ترین قوانین خرید خانه در سال ۲۰۲۱ در این مقاله به شما توضیح داده شده است. پس اگر در این مورد سوالاتی دارید تا به آخر این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از بهترین راه‌های دریافت اقامت ترکیه خرید خانه در این کشور است و شما می‌توانید با خرید خانه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار یا بیشتر پاسپورت ترکیه را دریافت کنید و یا اینکه یک خانه با ارزش کمتر خریداری کنید و پس از چند سال تمدید اقامت کوتاه مدت در ترکیه؛ درخواست خود را برای دریافت اقامت ترکیه به ادراه‌ی مهاجرت ارسال می‌کنند و به این ترتیب شما می‌توانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید. از طرف دیگر خرید ملک در ترکیه یک سرمایه گذاری بسیار عالی و بدون ریسک است. زیرا از طرفی هم ارزش ریال نسبت به لیر در حال کاهش است و شما از طریق خرید خانه در ترکیه می‌توانید ارزش سرمایه‌ی خود را حفظ کنید از طرف دیگر به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۱ بازار مسکن در ترکیه پرسودآورترین بازار مسکن در جهان است به این ترتیب شما با خرید خانه در ترکیه می‌توانید یک سرمایه گذاری با حاشیه سود بالا و با کمترین ریسک را داشته باشید.

 

اگر سوالاتی شبیه به سوالات بالا  دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید؛ هدف ما در این مقاله این است که هر آنچه که نیاز است شما در مورد خرید ملک در ترکیه بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد. همچنین اگر پس از خواندن این مقاله در مورد خرید خانه در ترکیه مصمم شدید به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوره‌ی پرسیکانا تماس بگیرید؛ تیم پرسیکانا می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین خرید خانه را در این کشور را داشته باشید.

- خرید ملک صفر یا دست دوم

  • اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که خانه  دست اول را شما  از سازنده میخرید پس احتمالا هزینه مالیات بر ارزش افزوده دارد(فقط بافت های فرسوده و باسازی شده معاف از مالیات معاف هستند) که این هزینه میتواند گاهی تا ۱۸درصد باشد. پس اول ببینیدkdv دارد یا نه و در گام بعد چه کسی آن را پرداخت خواهد کرد.
  • نکته دوم: بعضی پروژه ها یا منطقه ها ممکن است خیلی طرف دار داشته باشد. ولی واحد صفر آن به فروش رفته باشد. و شما به ناچار واحد های دست دوم آن را بخرید.
  • نکته سوم: اینکه خرج سند و کمسیون مشاور املاک اگر ملک دست دوم بخرید به احتمال قوی بر عهده شماست. اما سازنده ها معمولا این هزینه ها را تقبل میکنند.
    یک مثال هم بزنیم که به بقیه بحث ها کمک کند.
    شما یک ماشین صفر و کارکرده را در نظر بگیرید. ماشین صفر را کمپانی یا نمایندگی میگیرید، خیلی خوب مزایای زیادی دارد. نگران تصادف، تعویض و چپ کردن و دور رنگ و این موضوعات نیستید. نگران کلاهبرداری و اینا هم نیستید. ولی خوب در عوض افت قیمت دارد.
    خانه هم به همین شکل است. وقتی از شرکت سازنده واحد صفر را خریدداری می کنید، مزایای زیادی دارد، شما  نگران کلاهبرداری، وام داشتن سند، توقیف اموال و غیره نیستید. علاوه بر این گاها انتخاب خرید اقساطی هم دارید. اما ملک دست دوم طرف حساب شماشخص است، و عین ماشین دست دوم باید حواستان به هم نکات سند، وام بانکی و …. باشد خوب طبیعی است که قیمتش بهتراست.  در این شرایط توصیه ما به شما این است که اگر آدم مطمئن پیدا کردید در صورت خرید ملک دست دوم احتمالا خرید بهتری میکنید و سرمایه گذاری موفق تری خواهید داشت. دقت کنید، در خرید ملک دست دوم باید حواستان خیلی خیلی خیلی بیشتر جمع باشد. برای ما مشاورین سرمایه گذاری، فروش از پروژه های صفر خیلی راحت تر است. و درآمد بالاتری هم دارد. شاید این نکته را هیچ مشاوری به شما نگوید.

- مزایای خرید خانه در ترکیه

همیشه به هنگام خرید خانه ما به معایب و مزایای این خرید توجه بسیار ویژه‌ای داریم. در مورد خرید خانه در ترکیه نیز همین موضوع صدق می‌کند. به همین دلیل ما تصمیم داریم در ادامه‌ی این مقاله در مورد مزایای خرید خانه در ترکیه توضیح دهیم. در ادامه به صورت موردی مزایای خرید خانه در ترکیه را به شما توضیح خواهیم داد:

۱) حفظ ارزش پول

متاسفانه روز به روز، ارزش ریال نسبت به دلار رو به کاهش است به همین دلیل سرمایه گذاران در ایران به دنبال یک راه حل برای کم نشدن سرمایه‌یشان می‌گردند. قطعا خرید خانه یکی از بهترین راه حل ها برای حفظ ارزش پول در ایران و یا حتی در کل جهان است. حالا تصور کنید که شما به هنگام خرید خانه بتوانید اقامت یک کشور اروپایی را نیز بگیرید! در حقیقت یکی از مهم ترین مزایای خرید خانه در ترکیه، حفظ ارزش پول به حساب می‌آید.

۲) آب و هوای عالی

ترکیه آب و هوا مدیترانه‌ای و معتدلی دارد و شما با زندگی کردن در این شهر چهار فصل می‌توانید از آب‌و هوای عالی بدون آلودگی لذت ببرید.

۳) هزینه زندگی

به طور کلی اگر به دنبال مهاجرت به کشورهای اروپایی هستید، باید بدانید که هزینه‌ی زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. همچنین موقعیت‌هایی که شما در کشور ترکیه به دست خواهید آورد، تفاوتی با سایر کشورهای اروپایی ندارد.

۴) برای همه بودجه ها

در ترکیه برای هر نوع بودجه‌ای خانه مناسب برای خرید وجود دارد. خانه‌ی شما می‌تواند یک خوابه در یک نرمال آپارتمان باشد و یا یک خانه‌ی ۴ خوابه در یکی از بهترین برج‌های ترکیه. به همین دلیل شما با هر نوع بودجه‌ای که دارید؛ می‌توانید یک خانه‌ی مناسب با بودجه‌یتان در ترکیه پیدا کنید.

۵) دسترسی آسان

اگر به دنبال زندگی در کشوری هستید به ایران نزدیک باشد و با یک هزینه‌ی کم بتوانید به ایران رفت و آمد داشته باشید. کشور ترکیه بهترین انتخاب برای شماست.

۶) خرید خانه در ترکیه و گرفتن اقامت

براساس قوانین ترکیه افرادی که در این کشور خانه خریداری کنند، می‌توانند اقامت ترکیه را برای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سالتان بگیرید. این یک فرصت بسیار عالی برای افرادی است که به دنبال مهاجرت به کشورهای اروپایی با یک هزینه ی بسیار کم هستند، است.

۷) مالیات بر ارث

در ترکیه قانون مالیات بر ارث وجود ندارد، مثلا در کشور انگلیس هنگامی که شما می‌خواهید ملکتان را به یکی از فرزندان انتقال دهید، ۲۰ درصد از ارزش ملکتان را باید به عنوان مالیات بر ارث پرداخت کنید. اما این قانون در ترکیه وجود ندارد و شما به راحتی و بدون نیاز به پرداخت مالیات می‌توانید ملکی خریداری شده‌ی خود را در ترکیه به یکی از فرزندانتان منتقل کنید.

۸) مالکیت کامل

شما به هنگام خرید خانه در ترکیه مالکیت کامل خانه را به دست خواهید گرفت. فرقی نمی‌کند خانه خریداری شده‌ی شما یک آپارتمان کوچک و یا یک خانه کلنگی باشد، در هر صورتی شما مالکیت خانه و زمینی که خریداری کرده‌اید را به صورت ۱۰۰ درصدی دارید.

- خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که ایرانیان در ترکیه خانه می‌خرند، دریافت اقامت ترکیه است. البته ارزان بودن قیمت خانه در ترکیه نسبت به ایران نیز یکی دیگر از دلایلی خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان است. ساختمان سازی ترکیه بسیار پیشرفته است و از متریال مناسب و ضد زلزله در ساخت برج‌ها و آپارتمان‌ها در ترکیه استفاده می‌شود. از طرفی امکانات بسیار زیادی در برج‌های ترکیه برای ساکنین در نظر گرفته شده است. برخی از این امکانات عبارت است از: استخر رو باز، استخر رو بسته، باشگاه، رستوران، آرایشگاه و… البته براساس نوع آپارتمانی که شما در آن زندگی می‌کنید، برخی از این امکانات در خانه خریداری شده‌ی شما در ترکیه وجود خواهد داشت.

اما به طور کلی ما می‌توانیم ایرانیانی که در ترکیه خانه خریداری می‌کنند را به سه دسته تقسیم کنیم، این سه دسته عبارتند از:

دسته اول

افرادی که به دنبال دریافت اقامت ترکیه نیستند و سرمایه‌ی بسیار زیادی دارند این دسته از افراد تنها برای تفریح کردن و یا سرمایه‌گذاری کردن هست که در ترکیه خانه خریداری می‌کنند.

دسته دوم

دسته دوم، افرادی هستند که به دلیل مهاجرت کردن است که در ترکیه خانه خریداری می‌کنند، این افراد به دنبال ساختن یک زندگی دوباره در کشور ترکیه هستند، به همین دلیل احتمالا پس از خریدن خانه در ترکیه به دنبال ثبت شرکت در ترکیه نیز می‌روند تا از این طریق بتواننند به یک درآمد ثابت در ترکیه برسند.

دسته سوم

قشر سوم افرادی هستند که به دلیل شرایط اقتصادی در ایران نمی‌توانند خانه خریداری کنند اما با دریافت وام در ترکیه می‌توانند خانه خریداری کنند.

- خانه در ترکیه ارزان تر از ترکیه

ما در بالا توضیح دادیم که قیمت خانه در ترکیه نسبت به ایران ارزان‌تر است اما در برخی از تبلیغات سایت‌ها و اینستاگرام می‌بینیم که با قیمت‌های باور نکردنی و بسیار ارزان خانه‌هایی را به کاربرانشان معرفی می‌کنند. مثلا می‌گویند که شما می‌توانید با ۵۰۰ میلیون تومان در ترکیه خانه خریداری کنید.

بله درست است که این امکان در ترکیه برای شما وجود دارد که با یک هزینه‌ی بسیار پایین و یا حتی همان ۵۰۰ میلیون تومان خانه خریداری کنید اما محله‌ای که خانه‌ی خریداری شده‌ی شما در آن قرار دارد، بیرون شهر خواهد بود و محلیت خوبی نخواهد داشت به عنوان مثال این خانه ها به بیمارستان، مارکت‌ها، رستوران و… نزدیک نخواهند بود و یا اینکه در شهرهای دیگری به جز استانبول خانه‌ی شما قرار خواهد گرفت. البته اگر به دنبال ساختن زندگی در ترکیه هستید، ما به شما زندگی در استانبول را پیشنهاد می‌کنیم زیرا مزایای زندگی در این شهر نسبت به سایر شهرهای ترکیه بهتر است. برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایای خرید خانه در استانبول کلیک کنید.

- مواردی که به هنگام خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کنید

فرقی نمی‌کند شما می‌خواهید در ترکیه خانه خریداری کنید و یا در ایران، در هر صورتی باید به طور کامل در مورد قوانین خرید خانه اطلاعات داشته باشید. در ایران به دلیل اینکه هم زبان هم هستند و ما چندین سال در کشورمان زندگی کردیم، به طور کامل با قوانین آن آشنایی داریم اما در مورد خرید ملک در ترکیه، این موضوع صدق نمی‌کند، زیرا آشنایی ما با زبان ترکی بسیار کم است و از طرفی قوانینی که به هنگام خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه شود را نمی‌دانیم به همین دلیل بهترین کار این است که از یک وکیل حرفه‌ای که با قوانین خرید آپارتمان در ترکیه آشنایی دارد، مشورت کنیم.

یکی از قوانین مهمی که به هنگام خرید خانه در ترکیه باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید این است که شما به عنوان یک خارجی در ترکیه بیشتر از سی هکتار ملک نمی‌توانید خرید و فروش کنید. همچنین برخی از مناطق در استانبول و ترکیه هستند که خرید ملک در آنها برای خارجی‌ها ممنوع است، به عنوان مثال در سال ۲۰۲۱ در بخش فاتیح استانبول، خارجی‌ها با خرید خانه در این منطقه نمی‌توانند اقامت ترکیه را دریافت کنند.

نکته دیگری که به هنگام خرید ملک در ترکیه، باید به آن توجه کنید این است که حتما به هنگام پرداخت پول به فروشنده خانه از او رسید دریافت کنید و در اسرع وقت ملک خریداری شده‌ی خود را در اداره تاپو (ثبت ملک) به نام خودتان بزنید. یکی از روش‌های کلاهبرداری توسط دلالان به این شکل است که از شما می‌خواهند که پول خانه را به آنها بدهید، اما شما این موضوع را به یاد داشته باشید که تنها پول خانه را باید به فروشنده خانه در ترکیه، بدهید و نه کس دیگری!

در بخش توضیحات سند توجه کنید که خانه در رهن شخص و یا بانک نباشد و همچنین در مورد اینکه خانه بدهی نداشته باشد، مطمئن شوید، بدهی یک ملک در ترکیه عبارت است از: بدهی‌ها مالیاتی، قبوق برق، آب، گاز و… است.

حتما به هنگام خرید خانه در ترکیه، از مشاوران حرفه‌ای در حوزه‌ی خرید و فروش ملک کمک بگیرید تا مشخصات سندتان را با سند تاپو تطبیق دهید تا از این طریق دچار مشکل نشوید.

علاوه بر موضوعاتی که در بالا گفته شد، باید توجه کنید که ملک خریداری شده‌ی شما مشکلات شهرداری نداشته باشد، مثلا برخی از خانه‌های ساخته شده فاقد مجوز شهرداری هستند و یا هنوز مجوز پایان کار نگرفته اند به همین دلیل ممکن است مشکلاتی برای شما پیش بیاید. برای دوری کردن از این مشکلات بهترین کار این است که با یک متخصص خرید و فروش ملک کمک بگیرید.

 

- مراحل خرید خانه در ترکیه

۱- دریافت مجوزهای لازم جهت خرید خانه در ترکیه

شما در ابتدا باید شماره مالیاتی دریافت کنید، پس از دریافت کد مالیاتی و طی کردن مراحلی شما می‌توانید مجوزهای لازم جهت خرید خانه در ترکیه را دریافت کنید.

۲- درخواست ثبت سند

برای اینکه سند شما صادر شود؛ ابتدا مشخصات شما توسط پلیس بررسی می‌شود و پس از بررسی در صورت نبود مشکل، اجازه صادر شدن سند شما داده خواهد شد. به طور کلی این مراحل بین ۳ تا ۴ ماه طول خواهد کشید.

۳-قرارداد فروش

حالا نوبت به این می‌رسد که یک قرارداد فروش برای ملکی که می‌خواهید بخرید، امضا کنید. براساس این قرارداد شما باید یک مبلغی را به عنوان بیعانه به صاحب ملک پرداخت کنید.

مدارک لازم خریدار جهت خرید آپارتمان در ترکیه

مدارک لازم جهت فروشنده

- نحوه خرید خانه در ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند از فروشنده به خریدار

- بهترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه

جواب این سوال که چه شهری از ترکیه بهترین کشور برای زندگی است را تنها خود شما می‌دانید. شما باید براساس اهدافی که دارید یکی از شهرهای ترکیه را برای زندگی انتخاب کنید.

اما به طور کلی می‌توانیم این موضوع را به شما توضیح دهیم که شهر استانبول نسبت به سایر شهرهای ترکیه، امکانات بیشتری را برای شهروندانش در نظر گرفته است از طرفی بزرگترین شرکت‌های دنیا در این شهر شعبه دارند، به عبارتی اگر به دنبال پیشرفت در یکی از بهترین شهرهای اروپایی هستید، استانبول می‌تواند برای شما گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. البته این یک اصل کلی است. ممکن است شما براساس شرایطتان شهر آنکارا را نسبت به استانبول ترجیح بدهید. اما لازم به ذکر است که فرقی نمی‌کند که شما در استانبول خانه خریداری می‌کنید و یا در آنکارا، در هر صورت شما با خرید ملک در ترکیه می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.

بهترین منطقه‌های استانبول برای زندگی در ترکیه

شهر

منطقه

توضیحات

استانبول

بیلیکدوزو

یکی از محله‌های درحال پیشرفت در استانبول است. در این محله می‌توان خانه‌هایی با قیمت‌های بسیار مناسب پیدا کرد.

استانبول

اسنیورت

در بخش اروپایی قرار دارد، قیمت خانه‌ها در این بخش نسبت به سایر بخش های استانبول بسیار ارزان‌تر است. لازم به ذکر است که براساس اطلاعیه جدید ۲۰۲۱ اداره مهاجرت، شما با اجاره ملک در این منطقه نمی‌توانید اقامت توریستی ترکیه را بگیرید.

استانبول

سیلیوری

در حال حاضر این بخش خارج استانبول قرار دارد اما به زودی قرار است مترو و سایر وسایل حمل و نقل عمومی به این منطقه راه پیدا کنند. لازم به ذکر است قیمت زمین در این منطقه رو به افزایش است.

استانبول

توزلا

اگر به دنبال خرید خانه در بخش آسیایی استانبول و با یک قیمت معقول هستید، بخش توزلا منطقه‌ی مناسبی برای شماست.

استانبول

کارتال

یکی دیگر از مناطق استانبول که می‌توانید در آن خانه خریداری کنید، کارتال است.

- خرید آپارتمان دسته دو در ترکیه

اگر به دنبال خرید خانه با یک قیمت مناسب در ترکیه هستید، خرید آپارتمان دسته دو در ترکیه می‌تواند گزینه‌ی مناسب برای شما باشد. در ترکیه برعکس ایران پس از اینکه چند سال از ساخت ملک بگذرد، ارزش ملک کم می‌شود و می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب برای خرید خانه در ترکیه با قیمت ارزان است. البته ذکر این نکته ضروری است که شما اگر به دنبال دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه هستید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که خانه‌ای که خریداری می‌کنید از یک ترک و یا کسی که تبعه ترکیه را دارد، باشد. زیرا در این صورت است که می‌توانید اقامت ترکیه را به دست آورید.

- فرآیند خرید ملک در ترکیه

یکی از قوانین خرید خانه در ترکیه این است که، تنها شهروندان اتباع مجاز در ترکیه می‌توانند در این کشور خانه خریداری کنند. خوشبختانه ایران جزو شهروندان مجازی هستند که می‌توانند در ترکیه خانه خریداری کنند.

مالک  و یا وکیل قانونی خانه در ترکیه باید درخواستی  مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند،  پیش از انجام هرگونه عقد قراردادی در سازمان ثبت اسناد و املاک (نوتر) ارائه کند. اگر به موقع این درخواست ارائه نشود، انتقال سند از خریدار به فروشنده با تاخیر مواجه خواهد شد.

- مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند:

خرید ملک در ترکیه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار ( دریافت پاسپورت ترکیه)

یکی از بهترین راه حل‌ها برای دریافت پاسپورت ترکیه، خرید ملک در این کشور به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و یا بالاتر از آن است. با خریدن چنین خانه‌ای شما برای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سالتان می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. قطعا همراه بودن یک وکیل کارآزموده که کاملا با فرآیند دریافت تابیعت و خرید خانه در ترکیه مسلط باشد، بسیار ضروری و مهم است. البته بدون وکیل نیز شما می‌توانید در ترکیه خانه بخرید و تابعیت بگیرید اما به دلیل عدم آشنایی شما با قوانین ترکیه، ممکن است کاری را اشتباه انجام دهید و جبران آن غیرممکن باشد.

مراحل خرید خانه در ترکیه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار

۱-در ابتدا باید ملکی که می‌خواهید را خریداری کنید، همچنین لازم به ذکر است که شما باید از یک ترک خانه خریداری کنید.

۲- پس از انتخاب خانه‌ی رویایی‌تان نوبت به انتقال پول از حساب خریدار به فروشنده است. البته به دلیل اینکه ایران تحریم است و چنین اتفاقی به صورت یکباره امکان پذیر نیست، دولت ترکیه برای ایرانیان، تبصره قائل شده است. براساس این تبصره خریداران ملک در ترکیه، باید پول خود را از طریق یکی از صرافی‌های ایرانی به حساب بانکی خود در ترکیه منتقل کنند و پس از آن خریدار می‌تواند پول را از حساب بانکی اش به حساب بانکی فروشنده بپردازد. البته ممکن است شما بگویید که باز کردن حساب در ترکیه نیز دشوار است. باید به شما بگوییم که اگر وکیل شما کارآزموده باشد به راحتی می‌تواند در ترکیه برای شما حساب باز کند.

۳-پیش از اینکه سند ملک به شما تحویل داده شود، یک کارشناس ملک، ملک شما را بررسی می‌کند. در این مرحله باید ارزش ملک کارشناسی شده نزدیک به رقم خریداری شده‌ی شما یعنی ۲۵۰ هزار دلار و یا بالاتر باشد.

۴-برای اینکه شما بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید؛ باید ملکتان را به مدت سه سال رهن بگذارید، منظور از رهن گذاشتن این است که شما نمی‌توانید در این مدت ملکتان را بفروش برسانید. برای اینکه پروسه رهن گذاشتن به درستی انجام شود، همراه بودن یک وکیل می‌تواند به شما کمک بسیار زیادی بکند.

۶-پس از اتمام فرآیند، برای اینکه سند به نام شما شود؛ مدارک توسط وکیل شما به آنکارا فرستاده می‌شود.

۷- حالا نوبت مصاحبه است. برای مصاحبه شما به همراه وکیلی که تعیین کرده اید به اتاق تجاری منطقه مراجعه می‌کنید. در اتاق تجاری منطقه در بخش مربوط به سرمایه گذاری خارجی با شما مصاحبه می‌شود و در نهایت کارت‌های اقامت مخصوص سرمایه گذاری که بر روی این کارت‌ها نیز اقامت مربوط به سرمایه‌گذاری نوشته شده است.

۸- پس از این مرحله کارت شهروندی شما بین ۳ تا ۶ ماه صادر می‌شود و شما دیگر شهروند ترکیه شده‌اید و دیگر از تمام حق و حقوق شهروندان ترکیه برخوردار خواهید شد.

- انواع اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اگر شما در ترکیه ملک خریداری کرده‌ باشید و ارزشش زیر ۲۵۰ هزار دلار باشد، به شما اقامت کوتاه مدت ترکیه داده می‌شود. اگر به صورت متوالی این نوع اقامت را بین ۵ تا ۸ سال تمدید کنید، به شرط اینکه جمعا ۴ سال در خاک ترکیه زندگی کرده باشید، می‌توانید درخواست اقامت دائم ترکیه را بکنید. اگر اداره‌ی مهاجرت با درخواست شما موافقت کند، دیگر نیازی به تمدید اقامت در ترکیه نخواهید داشت و می‌توانید به راحتی در این کشور زندگی کنید. به اصطلاح به نوع اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه تاشینمازمال گفته می‌شود.

- تفاوت اقامت ترکیه به صورت دائم و شهروندی

تفاوت اقامت ترکیه به صورت دائم و شهروندی در این است، که شما در صورت داشتن اقامت دائم در اصل اقامت دائم زندگی در ترکیه را خواهید داشت و ملیت شما و تمام محدودیت های یک فرد خارجی را خواهید داشت، با این تفاوت که دیگر نیازی تمدید سالیانه اقامت خود ندارید، توجه داشته باشید در اقامت دائم پاسپورت ترکیه به شما داده نخواهد شد و شما کماکان یک خارجی هستید.

در شهروندی ترکیه شرایط متفاوت خواهد بود، شما علاوه بر اقامت دائم زندگی شما یک شهروند ترک محسوب می شوید و از تمام امکاناتی که یک شهروند ترک میتواند استفاده کند میتوانید بهره مند شوید، شما پاسپورت ترکیه را دارید و میتوانید مانند یک شهروند ترک زندگی کنید،جارت کنید و از زندگی لذت ببرید.

- هزینه‌های انتقال مالکیت برای خرید خانه در ترکیه

1- مالیات انتقال سند در ترکیه ۴% مبلغ ارزش ملک است که این میزان معمولا میان خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود.
2- اگر خریدار به هنگام انتقال سند حضور نداشته باشد، هزینه ی اخذ وکالت ۱۵۰ یورو خواهد بود.
3- پایان کار که در ترکیه به آن اصطلاحا Iskan گفته می‌شود، هزینه‌ایی است در ساختمان‌های نوساز باید آن را بپردازید. براساس ارزش و متراژ آپارتمان خریداری شده این هزینه از 400 یورو شروع می شود.
4- قرارداد اخذ آبونمان برق برای آپارتمان‌های نوساز حدود ۱۰۰ یورو است و برای واحد های قدیمی، حدودا ۳۰ یورو خواهد بود.
5- قرارداد اخذ آبونمان آب، برای آپارتمان‌های نوساز حدودا ۶۰ یورو و برای واحد های چند سال ساخت، حدود ۳۰ یورو خواهد بود.
6- عوارض شهرداری سالیانه که یک بار قبل از آخرین روز ماه مه (May) هر سال باید پرداخت کنید، نیز وجود دارد. هرساله شما باید حدود 0.1 درصد از ارزش واقعی TAPU را به عنوان عوارض شهرداری پرداخت کنید.

خرید خانه در ترکیه به صورت اقساطی

قطعا خرید خانه در ترکیه به صورت اقساطی یکی از گزینه‌های بسیار جذاب برای خریداران ملک در ترکیه است. شما با خرید خانه به صورت اقساطی قدرت خریدتان افرایش پیدا می‌کند و می‌توانید یک خانه با امکانات بهتری در ترکیه بخرید. فروشنده ها معمولا برای آپارتمان هایی که به صورت اقساطی به فروش می‌رسند آپشن‌های بسیار زیادی در نظر گرفته‌اند البته ذکر این نکته ضروری است که آپارتمان‌هایی در ترکیه به صورت اقساطی به فروش می‌رسند که هنوز  تکمیل نشده باشند و به عبارتی شما ملک را پیش فروش می‌کنید و در برابر این پیش فروش کردن امکانات بسیار زیادی به شما داده می‌شود.

در کنار خوبی‌هایی که خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی دارد بدی‌هایی نیز این روش دارد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که شما به هنگام خرید خانه در ترکیه به صورت اقساطی باید بدانید این است که سند شما پس از تکمیل اقساط صادر می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی این مقاله را مطالعه کنید.

 

- بهترین مشاور برای خرید ملک در ترکیه

همان طور که در جای جای این مقاله به شما توضیح دادیم، همراه بودن یک کارشناس حرفه‌ای که به درستی قوانین را بشناسد و بتواند به شما کمک کند بسیار مهم است. هر چند این روزها افراد زیادی هستند که خودشان را کارشناس فروش خانه در ترکیه جا می‌زنند اما بیشتر این افراد نه تجربه‌ی درستی در این زمینه دارند و نه با قوانین مهاجرتی آشنایی دارند، به همین دلیل ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با یک تیم بسیار حرفه‌ای که چندین سال است در این حوزه فعالیت کرده است و نامش به نیکی در میان مشتریانش به کار می‌رود، کمک بگیرید. قطعا تیم پرشیکانا، یک تیم بسیار حرفه‌ای در مورد خرید خانه در ترکیه می‌تواند باشد. این مجموعه کارشناسان معتبر و متخصصان حیطه املاک و مستغلات بازار املاک و مستغلات ترکیه حضور دارند و این تیم می‌تواند به خوبی شما را در مورد خرید خانه در ترکیه، مشاوره دهد.

- سوالات متداول در مورد خرید ملک در ترکیه

از تیم مشاوره خرید ملک در ترکیه «پرشیکانا» سوالات مشابهی در مورد خرید خانه در ترکیه می‌شود به همین دلیل تصمیم داریم در این بخش سوالات پرتکرار در مورد مبحث خرید خانه را برای شما مطرح کنیم؛ تا شما جواب سوالاتی که در ذهنتان دارید را در این بخش بگیرید.

یکی از ویژگی‌های مثبت بازار ملک در ترکیه این است که شما با هر قیمتی می‌توانید در این کشور ملک خریداری کنید. همچنین قیمت ملک در ترکیه نسبت به ایران ارزان‌تر است؛ پس شما برای هر مقدار پولی که دارید به احتمال خیلی زیاد در ترکیه می‌توانید خانه خریداری کنید.

بله؛ تا به امروز تمام افرادی که ملک در ترکیه خریداری کردند توانستند اقامت ترکیه را دریافت کنند. به همین دلیل مهاجرت به ترکیه از طریق ملک کار درستی است.

اگر خانه‌ای که شما خریداری می‌کنید؛ ارزشش ۲۵۰ هزار دلار و یا بیشتر باشد بله شما و همسرتان و فرزندان زیر ۱۸ سال شما می‌توانند اقامت ترکیه را دریافت کنند.

اگر خانه‌ای که شما خریداری می‌کنید؛ ارزشش ۲۵۰ هزار دلار و یا بیشتر باشد بله شما و همسرتان و فرزندان زیر ۱۸ سال شما می‌توانند اقامت ترکیه را دریافت کنند.

بله زیرا ممکن است در طول روند خرید آپارتمان در ترکیه مشکلات و موانعی پیش بیاید که در این صورت تجربه داشتن آژانس املاک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. سایت اعتماد یک آژآنس املاک و مستغلات بسیار معتبر است و تجربه‌ی زیادی در خرید ملک در استانبول و ترکیه دارد و می‌تواند روند خرید ملک را برای شما ساده‌تر کند.

پس از دریافت تاپو و یا امضای قرارداد خرید آپارتمان در ترکیه شما می‌توانید برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید.

بله می‌توان؛ اما اگر ملک خریداری شده‌ی شما در ترکیه بدون اسکان باقی بماند؛ در آینده فروش آن برای شما دشوار خواهد شد.

خیر معمولا شما باید کل هزینه‌های ملک را پرداخت کنید تا بتوانید سند آپارتمان خریداری شده‌ی خود را در ترکیه دریافت کنید.

اگر کل مبلغ خانه آماده باشد؛ سند ملک خریداری شده‌ی شما پس از ۱ الی ۳ روز کاری آماده خواهد شد.

هزینه‌های خرید ملک در ترکیه شامل: کارشناسی ملک به ارزش: هزار تا هزار و پانصد لیر؛ هزینه کمیسیون به ارزش ۳ درصد از کل مبلغ خانه؛ هزینه سند زدن ملک خریداری شده به نام صاحب جدید به ارزش ۴ درصد قیمت ملک خریداری شده؛ مالیات به ارزش یک درصد هزینه کل ملک